7. 2. 2011 - kácení topolů

 

7. 2. 2011 – Teplé počasí práce v podzámecké zahradě téměř zastavilo. V současné době zde pracují pouze stromolezci a postupně odstraňují koruny posledních velikánů určených k pokácení. V posledních dnech došla řada na dvojici topolů.

 

Na topolu černém (Populus nigra) stojícím nedaleko Pavího dvora se pracovalo ještě minulí týden. Koruna toho 40 m vysoké ho stromu již byla velmi proschlá a rozlámaná. Spustit ji na lanech pomalu k zemi byla práce na celé odpoledne.Vzhledem k úctyhodnému průměru jeho kmene 130 cm se uvažovalo, zda by nebylo možné strom ještě v zahradě ponechat, ale stav kmene a hlavních větví po skácení ukázal, že odstranění stromu bylo správným rozhodnutím. Měkké dřevo topolu bylo již z větší části rozloženo působením dřevokazných hub. I tak bylo kácení velmi namáhavým úkolem a všichni byli rádi, že již to mají za sebou.

 

Topol bílý (Populus alba) stojí ve skupině u Červeného mostu s malým vodopádem. Společnost mu zde roky dělal platan, černý ořešák a dub. Především v zimním období vynikala bílá barva kmene a větní, které se v časném jaru obalily množstvím světle zelených lístků. I výška tohoto topolu se již blíží 40 m a průměr kmene dosáhl 145 cm. V zhledem k tomu, že se jedná o velmi rychle rostoucí dřevinu, mohlo by se jeho stáří pohybovat okolo 100 let. Mezi topoly již patří mezi starce, trpící množstvím neduhů. K těm nejzávažnějším patří především náhlé odlamování mohutných větví,  které by mohlo ohrozit návštěvníky. Proto bylo rozhodnuto o jeho pokácení a výsadbě mladého jedince. Až bude jeho koruna postupně snesena, upoutá se jeho kmen při kácení lany k traktoru a stáhne se do malé mezery mezi ořešák a dub.

            

 

Zvětšené fotografie si můžete stáhnout ZDE