1. 2. 2011 - postupné kácení

 

1. 2. 2011 – Podzámecká zahrada bude v úterý 1. 2., ve středu 2. 2. a v pátek 3. 2. 2011 pro návštěvníky uzavřena

Důvodem k uzavření zahrady je i mimo jiné nekázeň jejich návštěvníků. Např. včera u hlavní cesty vedoucí po břehu Dlouhého rybníka pracovalo několik skupin stromolezců, kteří měli za úkol odstranit rozložité koruny stromů určené k pokácení. Aby návštěvníky neohrozily padající větve, umístili pracovníci na cestu výstražné kužely, které měly upozornit příchozí, aby místo prací obešli po postraních parkových cestách. Bohužel mnozí návštěvníci této výstrahy nedbali, a tím ztěžovali arboristům i tak velmi namáhavou práci. Protože obdobné práce budou probíhat i v následujících dnech, bylo rozhodnuto zahradu z bezpečnostních důvodů uzavřít.

Zájemci o dění v zahradě však o aktuální informace nepřijdou, postup prací včetně fotografické dokumentace mohou sledovat prostřednictvím našich stručných reportáží.Vzhledem k meteorologické předpovědi budou práce v zahradě probíhat se zvýšenou intenzitou. Pouze mrazivé počasí zaručuje, že při kácení stromů a vyvážení dřeva ze zahrady nedojde k poškození parkových cest a travnatých ploch. Ve chvíli, kdy teploty vystoupí nad bod mrazu, začne povrch cest rozmrzat a technika by do něho vytvořila koleje, což nelze připustit. Kácení by mělo být do avizovaného příchodu vyšších teplot hotové, ale vyvážení dřeva se možná bude muset dokončit až po vyschnutí cest na konci jara. Uvidíme, třeba nás počasí příjemně překvapí. Samozřejmě budou přednostně uklízeny stromy ležící na komunikacích a v jejich blízkosti, aby byly návštěvníci co nejméně omezování v pohybu. 

Dnes byla dokončována příprava na pokácení mohutného jasanu, který měl prasklý kmen. Arborista musel korunu postupně rozřezat na malé části, které pomocí lan spouštěl k zemi. Práce na tomto stromně začaly již včera po poledni a skončily až dnes okolo třetí hodiny odpoledne. Fotografie dokumentují o jak složitý a náročný proces se jedná. 

        

Zvětšené fotografie si můžete prohlédnout zde