Novinky

Opravený skleník má svou zimní premiéru

19.11.2014

Květná zahrada připravila pro své návštěvníky zimní novinku. Až do konce dubna budou ve Velkém skleníku moci obdivovat novou expozici tropických a subtropických rostlin. Okusit krásu dalekých krajů mohou každý den od 8 do 16 hodin. 

 

 

» Více

Jsme na Facebooku!

14.11.2014

Dnes spustilo NCZK svůj nový facebookový profil.  Najdete na něm nejen užitečné informace týkající se dění v zahradách, ale také pozvánky na nejrůznější akce a soutěže. Těšit se můžete i na kreativní nápady a tvoření z přírodnin. Objevíte nás pod jménem Národní centrum zahradní kultury nebo přímo zde. Nezapomeňte nás podpořit lajkem. Děkujeme.

» Více

Podzámecká zahrada patřila o víkendu dětem

3.11.2014

Na výtvory nejroztodivnějších podob i tvarů jste mohli narazit, pokud jste v sobotu zavítali do Podzámecké zahrady. Kreativní odpoledne zde trávily děti se svými rodiči a prarodiči. Pod odborným dohledem lektorů z Národního centra zahradní kultury (NCZK) tvořily díla, která po celý víkend zahradu krášlila.

 

» Více

Reportáž připomíná slavnostní otevření Květné zahrady

29.10.2014

Po téměř dvouleté odmlce se letos v září veřejnosti opět plně zpřístupnila Květná zahrada. Znovuotevření, které proběhlo v sobotu 6. září, bylo součástí barokního festivalu HORTUS MAGICUS. Slavnostní atmosféru si nyní můžete připomenout v reportáži.

 

» Více

Rotunda láká i během státního svátku

27.10.2014

 

V rámci oslav vzniku Československé republiky bude Rotunda v Květné zahradě mimořádně přístupná veřejnosti i v úterý 28. října. Využijte příležitosti a navštivte letos naposledy zahradní pavilon, který neodmyslitelně patří k areálu Květné zahrady. Zájemcům se opět otevře v dubnu 2015.

» Více

Přijďte tvořit do Podzámky

15.10.2014

Ve spolupráci s Mateřským centrem Klubíčko jsme pro Vás připravili akci Land art v Podzámecké zahradě. Kreativní tvoření z různorodých přírodních materiálů se uskuteční v sobotu 25. října od 13:30 hodin. Lesního ducha či skotačivou vílu Vám pomohou vytvořit výtvarník Jiří Klabal a lektor Národního centra zahradní kultury Petr Hudec. Těšíme se na Vás u velkého deštníku.

Více informací Vám poskytne paní Dagmar Menšíková na telefonním čísle 604 541 234 nebo na adrese dasa.mensik@centrum.cz.

» Více

Atmosféru obnovené Květné zahrady měli možnost zakusit návštěvníci se zdravotním omezením

15.10.2014

V pondělí 15. září 2014 proběhl v Květné zahradě zážitkově orientovaný program plný hudby, vůní, chutí, tance a samozřejmě dobré nálady, který pro osoby se zdravotním omezením ze Zlínského a Olomouckého kraje připravilo Národní centrum zahradní kultury společně s nestátní organizací Czech National Trust a studenty středních škol z Kroměříže. Programu se zúčastnilo přibližně 260 návštěvníků.

 

 

» Více

Zahrada neslýchaná

13.10.2014

Pracovníci Národního památkového ústavu uspořádali pro neslyšící komentovanou prohlídku Květné zahrady.

 

 

» Více

Interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo

9.10.2014

Nevidí, o to ostražitější však mají ostatní smysly. Právě pro nevidomé a slabozraké byla v úterý v kroměřížské sale terreně otevřena neobvyklá atrakce – edukační projekt Vidění proměn, který zprostředkovává zrakově znevýhodněným návštěvníkům unikátní raně barokní interiér. Program připravili zaměstnanci Národního centra zahradní kultury (NCZK).

» Více

HORTUS MAGICUS

30.7.2014

Práce na památkové obnově Květné zahrady v Kroměříži  vrcholí. S výsledkem těchto snah se bude moci široká veřejnost seznámit v rámci připravovaného festivalu barokní kultury HORTUS MAGICUS 2014, který proběhne ve dnech 6. a 7. září 2014. Divadelní a hudební představení, hry pro děti, ohňostroj, to vše a mnoho dalších zážitků si budete moci vychutnat, strávíte-li první zářijový víkend v kroměřížských zahradách. VÍCE ZDE

V pátek 5. září bude Květná zahrada pro návštěvníky uzavřena.

V době konání festivalu nebude možné navštívit Květnou zahradu za běžné vstupné.

» Více

Obnovu Květné zahrady završí konference

4.7.2014

Realizační fáze projektu NCZK zdárně spěje ke svému závěru. Její zhodnocení i představení plánů pro další období si klade za cíl mezinárodní odborná konference, která proběhne dne 5. září 2014 ve Velkém skleníku Květné zahrady v Kroměříži. Zájemci z řad účastníků konference se budou moci též zúčastnit slavnostního otevření Květné zahrady spojené s konáním festivalu barokní kultury HORTUS MAGICUS ve dnech 6. – 7. září 2014. Další informace a přihláška na akci ZDE.

 

 

» Více

Přjďte s dětmi do zahrady

3.7.2014

 Prázdniny jsou ideální dobou, kdy spolu mohu dospělí a jejich děti trávit více času. Chcete-li společné chvíle obohatit o nevšední zážitek, zařaďte do svého výletního programu návštěvu Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Ve dnech 4., 9., 18. 23. července a 22. srpna jsou zde pro vás od 11:00 a 14:00 připraveny speciální rodinné aktivit, při nichž se rozhodně nebudete nudit. (více ZDE)

 

 

 

» Více

Víkend otevřených zahrad

17.6.2014

V Kroměříži se během uplynulého víkendu staly důležitým veřejným tématem zahrady a to díky akci Víkend otevřených zahrad, která měl v tomto městě obzvláště bohatý program. Na jeho zajištění se podílely dvě organizace Národní památkový ústav a Czech National Trust. To umožnilo zpřístupnit zájemcům více zahrad než v minulých letech. Kromě již tradičního programu v Květné a Podzámecké zahradě bylo možné navštívit farní zahrady u kostela sv. Mořice a u kostela Panny Marie i soukromou zahradu nedaloko centra města. V každé z nich čekala na velké i malé návštěvníky řada vystoupení, her a dalších možností, jak příjemně strávit slunečný den. (více ZDE)

Za rok se  zase těšíme na shledanou.

 

» Více

Děti vnímaly zahradu všemi smysly

9.6.2014

Ve dnech 2. – 6. června se v kroměřížské Podzámecké zahradě uskutečnil program Zahrada je hra určený dětem z mateřských škol. Ty při něm zapojily všechny své smysly: pozorovaly krásy zahrady, čichaly k bylinkám a dokonce je i ochutnávaly, podle hmatu poznávaly přírodniny a poslouchaly zvuky v zahradě. Dozvěděly se, jaký je rozdíl mezi okrasnou a užitkovou zahradou a změřily si šířku kmene mohutných platanů. Dozvěděly se, co potřebují rostliny k životu a samy si pak mohly zasadit kytičku. Děti zahradou prováděly studentky Střední pedagogické školy v Kroměříži, které si tak mohly vyzkoušet svoje pedagogické dovednosti a nadto si osvojit mnoho poznatků z oboru zahradního umění. Zpětnou vazbu studentkám poskytovali pracovníci Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, kteří program připravili. Do projektu se zapojilo deset mateřských škol z Kroměřížska. Zahradu mohlo poznávat všemi smysly téměř dvě stě dětí. (fotografie ZDE)

 

» Více

Obnova Květné zahrady zdárně pokračuje

28.5.2014

Po kvetoucích tulipánech se do Květné zahrady vrací další zajímavé prvky, které jí krášlily v době její největší slávy na konci 17. století. Díky probíhající památkové obnově stráží Holandskou zahradu opět socha vodního boha ve své fontáně. V hladině Pstružích rybníků se znovu zrcadlí tvarované stěny i kopule Rotundy. Nový kabát dostaly i skleníky. Slavnostní otevření zahrady po dokončení obnovy proběhne 6.9. - 7.9. 2014.

 

 

» Více

Zahrada je hra

28.5.2014

Ve dnech 2. 6. - 6. 6. 2014 se opět po roce Podzámecká zahrada zaplní dětmi z mateřských škol z celého regionu. Bude pro ně připraven edukační program "Zahrada je hra". Cílem tohoto programu  je, hravou formou přiblížit dětem rozdíl mezi běžnou domácí zahradou a zahradou historickou, představit jim péči o zahradu i jednotlivé rostliny, vzbudit v dětech zájem o památkově cenné zahrady a dění v nich. (více ZDE)

Chtěli byste se  této akce se svojí třídou také zúčastnit? Spojte se, prosím s panem Petrem Hudcem (kontakt ZDE).

 

» Více

Květen v Podzámecké zahradě

23.5.2014

Od měsíce května již Podzámecká zahrada nabízí letní otevírací dobu od 6:00 do 20:00 hodin. Kromě tradičního občerstvení v Zahradníkově domku s posezením pod stinnými habry, své služby návštěvníkům nabízí také kavárna v Rybářském pavilonu. Zajímavosti o Podzámecké zahradě Vám může zprostředkovat komentovaná projížďka zahradou v pohodlném elektrickém vláčku, nebo se můžete vydat jen tak pěšky a obdivovat řadu kvetoucích stromů a keřů. Těšíme se na Vaši návštěvu.  

 

 

» Více

V Holadské zahradě kvetou tulipány

30.4.2014

Po více jak 300 letech vykvetly znovu v Holandské zahradě Květné zahrady v Kroměříži cibuloviny. Již v polovině března se objevili první ladoňky, modřence a hyacinty. Následovala je záplava narcisů a majestátní rostliny řebčíků královských. Tento festival barev nyní vrcholí květy několika odrůd pozdních tulipánů. Více ZDE

 

 

 

 

» Více

Členové SONS objevovali půvaby Květné zahrady

13.3.2014

Rotundu Květné zahrady v Kroměříži navštívila u příležitosti výstavy kamélií skupina nevidomých a slabozrakých spoluobčanů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Pracovníci Národního památkového ústavu pro ně připravili speciální program, který v sobě spojil možnosti vnímání památky všemi smysly. Více ZDE

 

 

 

 

» Více

Výstava kamélií

28.2.2014

Ve čtvrtek 27. února byl zahájen již čtvrtý ročník výstavy kamélií v Květné zahradě. Za účasti dospělých i malých zájemců z řad veřejnosti, naplnily prostor Rotundu pohádkové melodie v podání žáků Základní umělecké školy v Kroměříži, vůně tvarohových koláčků i jiskrné víno. V hlavní roli se však přestavily květiny v mnoha polohách. Výstava je otevřena až do 30. března. Komentované prohlídky výstavy se budou konat 8., 9., 29. a 30. března. Více ZDE


 

» Více

"Zahradnictví" mezi nominovanými další soutěže

13.2.2014

Po získání čestného uznání v soutěži Grand prix architektů 2013 a nominaci na Stavbu roku 2013, byla novostavba zahradnického zázemí v Podzámecké zahradě v Kroměříži zařazena do šestice nominovaných na cenu Novostavba roku v historickém prostředí 2013, udělovanou Klubem za starou Prahu.

 

 

 

 

» Více

Děti na zámku v Kroměříži zachraňovaly Narcise

28.1.2014

Děti z kroměřížské mateřské školy Kollárova se v rámci pilotního edukačního programu Zachraňte Narcise pokusily změnit osud mladíka zahleděného do sebe sama. Úspěšný pilotní program již v letošní sezoně obohatí standardní nabídku prohlídek Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Vychází vstříc specifickým vzdělávacím potřebám této skupiny návštěvníků památek. Více ZDE

 

» Více

Co se chystá pro milovníky zahrad v roce 2014

15.1.2014

Sezónu v kroměřížských zahradách tradičně zahájí výstava kamélií (více ZDE). Bude zpřístupněna od 27. února do 1. dubna. Kamélie budou tentokrát vystaveny v Rotundě Květné zahrady, protože ve Velkém skleníku probíhá rekonstrukce (více ZDE). 7. a 8. června proběhnou již tradiční komentované prohlídky obou zahrad a další aktivity v rámci Víkendu otevřených zahrad (více ZDE). Vrcholem sezóny bude slavnostní otevření Květné zahrady po dokončené obnově. Na 5. až 7. září je připravován bohatý kulturní i odborný program. 

 

» Více

Oprava mostů v Podzámecké zahradě

19.11.2013

V říjnu 2013 byla zahájena obnova celkem deseti mostů a lávek v Podzámecké zahradě. Jedná se jak o lávky pro pěší, tak o zděný most u Amerického domu a velmi frekventovaný dřevěný „Vázový“ most u Pavího dvora.

Přestože stavební práce s sebou nesou jistá omezení pro návštěvníky zahrady, jejich dokončení přinese nejen zkvalitnění provozu, ale rovněž umocnění krásy celé zahrady.

Více ZDE.

 

» Více

Výstava krajových odrůd ovoce

23.10.2013

Ve dnech 24 října až 3. listopadu budou moci milovníci podzimu v Rotundě Květné zahrady v Kroměříži navštívit již tradiční výstavu plodů starých a krajových odrůd ovoce. Unikátní interiér stavby ze 17. století provoní stovky jablíček i hrušek nejrůznějších barev a tvarů. Výstava bude otevřena denně od 10 do 16. hodin. Zahájení výstavy proběhne ve čtvertek 24. října v 16:30 hodin.

Plakát ZDE

 

» Více

Edukace v sala terreně

9.10.2013

Pracovníci Národního památkového ústavu v Kroměříži realizovali v sale terreně Arcibiskupského zámku v Kroměříži nově vytvořený edukační program určený žákům základních škol. Účastníci aktivity mohli proniknout do tajů antických mýtů a seznámit se s bohatostí výzdoby tohoto unikátního prostoru památky UNESCO. Program byl realizován za pomoci dotace z fondu Podpora pro Památky UNESCO Ministerstva kultury České republiky.  Více ZDE

 

 

» Více

Památky bez bariér

18.9.2013

V úterý 17. září se uskutečnil další ročník dnes již tradiční akce „Památky bez bariér“. Ta umožňuje především handicapovaným občanům navštívit místa, která jsou pro ně běžně hůře dostupná. Pořadatelem akce je město Kroměříž, většinou v úzké spolupráci s Národním památkovým ústavem. Více ZDE

 

 

 

» Více

Dny evropského dědictví

18.9.2013

V letošním roce se Dny evropského dědictví slavily opět v kroměřížských zahradách. Bohužel komentované prohlídky Podzámecké zahrady 14. září musely být pro velkou nepřízeň počasí zrušeny, ale 8. a 9. září nám počasí v Květné zahradě opravdu přálo. Na své si přišli velcí i malí návštěvníci. Více ZDE

 

 

 

» Více

Členové světové dendrologické společnosti navštívili Kroměříž

13.9.2013

Kroměřížské zahrady zařadili do programu své odborné exkurze po České republice členové International Dendrology Society. Ve čtvrtek 12. září se milovníci dřevin z Velké Británie, Irska, Nizozemí Belgie, USA a Nového Zélandu za doprovodu odborných pracovníků NPÚ obdivovali nejen stromům v Podzámecké zahradě, ale projevili živý zájem také o projekt NCZK, který si nechali zevrubně představit. Jejich další kroky pak vedly do zámecké zahrady v Buchlovicích a do Lednicko-valtického areálu.

 

 

» Více

Zahrada z pračí perspektivy

10.9.2013

Stavební práce v Květné zahradě pokračují mílovými kroky. Zájemci si nyní mohou prohlédnout celý areál zahrady také z pračí perspektivy. Stačí pouze kliknout  ZDE.

Záběry byly pořízeny v prvních zářiových dnech roku 2013.

 

 

 

» Více

< Předchozí | 1 | 2 | Další >