Novinky

Zájemci o obnovu památek se sešli Kroměříži

23.7.2013

Postupující práce na projektu NCZK byly ve dnech 15. a 16. července podrobně prezentovány účastníkům odborného setkání zorganizovaného v rámci projektu Platforma pro památkovou péči, restaurování a obnovu. Kromě řady přednášek byla důležitou částí programu prohlídka druhého patra Arcibiskupského zámku, kde se nachází proslulá obrazárna a nově otevřený Kabinet hudby a Kabinet zahradního umění. Navázala prohlídka saly terreny zámku, nového zahradnictví k Podzámecké zahradě, ale především návštěva Květné zahrady. Zde jsou v plném proudu práce na obnově podstatné části kompozice. Je opravována a znovu zakládána řada unikátních zahradních prvků a staveb. Na dvě desítky účastníků využilo možnost vidět na vlastní oči postupy, které se snaží vrátit zahradě atmosféru raně barokní doby. Více informací ZDE

» Více

V zahradě vyrůstá evropský unikát

2.7.2013

V Květné zahradě v těchto dnech probíhá stavba unikátního zahradního prvku Králičího kopce. Zatím co na historické rytině ze 17. století vypadá Kopec jako kupa zeminy s norami, skutečnost byla mnohem zajímavější. Odkryté základy ukazují, že travní drn zakrýval složitou kamennou konstrukci ohraničující prostor umělých nor a nesoucí sochu bohyně lovu Diany. Nová cihlová konstrukce je dnes stavěna na zakonzervovaných původních základech a kopíruje jejich tehdejší členitost.  Více ZDE

 Malé letní osvěžení 1, 2

» Více

Zahrady měly dveře dokořán

13.6.2013

V uplynulých dnech mělo několik stovek malých i velkých zájemců o zahradní kulturu možnost nechat se zasvětit do tajů kroměřížských zahrad. Dětem z mateřských i základních škol byl určen program Zahrada je hra, rodicě s dětmi si hráli v Libosadu. Dospělí návštěvníci objevovali zajímavé dřeviny v Podzámecké zahradě a sledovali oblékání Květné zahrady do barokního hávu v rámci komentovaných prohlídek. Prezentace zahrad vrcholí v těchto dnech konferencí Historické zahrady Kroměříž 2013

 

 

» Více

Zahradní domalovánky

6.6.2013

 Národní památkový ústav v Kroměříži vydal u příležitosti Víkendu otevřených zahrad (8. - 9. června 2013) drobnou publikaci s názvem Kroměřížské zahradní domalovánky, které jsou určeny nejmladší generaci návštěvníků kroměřížských zahrad. Ve spolupráci s rodiči jim umožní objevit taje zahradního umění.

Více informací ZDE

 

 

» Více

Víkend otevřených zahrad

24.5.2013

 U příležitosti celoevropské akce Víkend otevřených zahrad nabídnou Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži ve dnech 8. a 9. června pestrou nabídku doprovodných programů. Bude možné se zúčastnit tradičních komentovaných prohlídek zahrad. Květnou zahradu oživí africká kultura. Nově bude pamatováno také na rodiny s dětmi.

Těšíme se na Vás.

Podrobné informace naleznete ZDE

 

 

» Více

Studenti z Arcibiskupského gymnázia budou dokumentovat obnovu Květné zahrady

30.4.2013

Na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži probíhá pod vedením Mgr. Karla Gamby seminář mediální výchovy. Skupinka studentů, která jej navštěvuje, přijala nabídku pracovníků projektu NCZK a bude dokumentovat právě realizovanou rozsáhlou památkovou obnovu Květné zahrady.

Více ZDE

  

» Více

Slavnostní otevření nových expozic

22.4.2013

V pátek 19. dubna 2013 bylo slavnostně otevřeno nové návštěvnické centrum projektu NCZK a také unikátní expozice, mapující 500letou historii kroměřížských zahrad. Úspěšně se tak završila další etapa realizace projektu. Slavnostního otevření se zúčastnila řada vzácných hostů, např. generální ředitelka NPÚ Ing.arch. Naděžda Goryczková, zástupkyně ministerstva kultury PhDr. Anna Matoušková, arcibiskup olomoucký Jan Graubner a další.

Více informací ZDE

 

 

» Více

Zahradnictví se mění před očima

28.3.2013

Přes chladné počasí práce na obnově Květné zahrady stále pokračují.  Nový skleník v zahradnictví se doslova mění před očima. V této chvíli má již kompletně zasklenou střechu a je možné si udělat obrázek o jeho konečném vzhledu. Navštívíte-li výstavu kamélií v zahradě, uvidíte montéry přímo při práci. Podrobnosti ZDE. Kromě dokumentace "ze země" je postup obnovy monitorován také ze vzduchu a to díky Ing. Aleši Karbanovi milovníku létání a fotografování. Takto se mění zahradnictví v zahradě z ptačí perspektivy.

 

 

» Více

V Květné zahradě pokračuje opravný řez stěn

12.3.2013

Na počátku března se v Květné zahradě znovu objevili arboristé, aby pokračovali v řezu, který má vysokým tvarovaným stěnám v zahradě vrátit vhodné proporce a zlepšit jejich celkový stav. Stěny správných proporcí by měly mít výšku 5,5 m a jejich vnitřní hrany by měly při pohledu ze středu cesty navazovat na boční pilastry na fasádě Rotundy. V současné době jsou stěny výrazně vyšší i širší. Dle archivních pramenů začaly být stěny v zahradě vysazovány v roce 1668 a to ze sazenic habrů vykopaných v okolních biskupských lesích. Řez je prováděn v rámci projektu Národní centrum zahradní kultury. Více informací o průběhu prací ZDE

  

» Více

NORDIC WALKING v zahradě

25.2.2013

Jaro je již nezadržitelně tady. Až oschnou zatím podmáčené chodníky, přijde ideální doba pro pravidelné návštěvy kroměřížských zahrad. Díky spolupráci Centra pro seniory Zachar a Národního památkového ústavu máte nyní možnost propojit péči o Vaše zdraví a poznávání historie a krás Podzámecké zahrady v Kroměříži. Za finanční podpory Města Kroměříže byl vydán drobný průvodce nabízející zájemcům tři trasy pro dnes stále populárnější NORDIC WALKING. Trasy různé délky propojují zajímavá místa v zahradě, ke kterým jsou v průvodci připojeny základní informace a zajímavosti.

Přejeme Vám příjemnou cestu.

Náhled průvodce ZDE

» Více

Nová databáze fotografií památky UNESCO

22.1.2013

Od ledna roku 2013 byla na stránkách www.nczk.cz  zpřístupněna nová databáze fotografií  památky UNESCO Zahrady a zámek v Kroměříži. Jsou zde umístěny jak práce místních fotografů z posledních let, tak i dobové fotografie a pohlednice z archivu NPÚ. Databáze vznikla za finančního přispění Ministerstva kultury ČR z programu Podpora pro památky UNESCO. Databáze bude průběžně doplňována.

» Více

< Předchozí | 1 | 2 | Další >