Opravený skleník má svou zimní premiéru

Květná zahrada připravila pro své návštěvníky zimní novinku. Až do konce dubna budou ve Velkém skleníku moci obdivovat novou expozici tropických a subtropických rostlin. Okusit krásu dalekých krajů mohou každý den od 8 do 16 hodin. 

 

 

Výstava vznikala postupným přesouváním všech teplomilných rostlin, které jsou v letním období vystaveny přímo v zahradě. Stěhování předcházela několikadenní příprava a na řadu přišla kromě šesti pracovníků Květné zahrady také těžká technika. Počet přesouvaných exponátů se vyšplhal k sedmi stovkám. Největší z nich – desetimetrový šácholan velkokvětý – byl natolik vzrostlý, že musel před stěhováním projít odborným redukčním řezem.

Samotná expozice je rozdělena do dvou částí. První z nich láká na citrusy z Holandské zahrady, druhá je koncipována jako rajská zimní zahrada. „Snažili jsme se, aby výstava působila jako jiný svět, do kterého lidé přichází relaxovat a načerpat sílu,“ vysvětlil vrchní zahradní architekt Pavel Bleša. Pobyt v zahradě si tak nyní můžou návštěvníci zpříjemnit procházkou pod palmovými listy, kde se bude celou zimu teplota pohybovat okolo deseti stupňů.

Pozadu nezůstává ani druhý ze skleníků. „Již nyní můžu prozradit, že zde chystáme tradiční výstavu kamélií, na kterou se lidé mohou těšit na přelomu února a března,“ dodal Bleša.

Okrasný skleník s expozicí exotických rostlin nechal v polovině 19. století vybudovat arcibiskup Sommerau-Beeckh. Na tehdejší dobu se jednalo o mimořádně pokrokovou stavbu, jež se stala impozantním dílem dobové techniky. Po staletích užívání však již nebyl stav skleníku nadále vyhovující. Rekonstrukce se dočkal v letošním roce v rámci projektu NCZK, který vyřešil především technické problémy konstrukcí a zahrnoval opravy krovů, výměnu oken, modernizaci vytápění aj.