Rotunda láká i během státního svátku

 

V rámci oslav vzniku Československé republiky bude Rotunda v Květné zahradě mimořádně přístupná veřejnosti i v úterý 28. října. Využijte příležitosti a navštivte letos naposledy zahradní pavilon, který neodmyslitelně patří k areálu Květné zahrady. Zájemcům se opět otevře v dubnu 2015.

 

Osmiboká stavba vznikla v druhé polovině 17. století jako centrální bod zahrady. Bohatá štuková a fresková vnitřní výzdoba pochází z rukou italských mistrů a rozvíjí četné mytologické scény. Na ústřední sál navazuje čtveřice umělých jeskyní a kamínkových místností, z nichž každá má svou originální výzdobu. Na počátku 20. století obohatilo interiér Rotundy Foucaultovo kyvadlo, které zde nechal instalovat profesor František Nábělek. Inspiroval se při tom podobným zařízením z pařížského Pantheonu, které svým pohybem demonstruje otáčení Země kolem vlastní osy. Jednalo se tehdy o první zavěšení podobného modelu v českých zemích. S výškou 25 metrů je kroměřížské kyvadlo dosud největším svého druhu v Česku.

Zatímco na zámku v nadcházející státní svátek vrcholí letošní návštěvnická sezona, Květná zahrada vítá návštěvníky v průběhu celého roku. Během zimního období se mohou těšit nejen na obnovenou zahradu, ale také na expozici palem a teplomilných rostlin ve Velkém skleníku. Zahrada je otevřená denně od 8 do 17 hodin.