4. 2. 2011 - kácení dubu

 

4. 2. 2011 – Na arboristu čekal velmi nelehký úkol, pokácet mohutný dub červený (Quercus rubra) stojící nedaleko Pavího dvora.

S výškou 38 m a průměru kmene 130 cm patří opravdu mezi velikány. Dub červený se řadí mezi rychle rostoucí duby z jižní Ameriky s výrazným šarlatovým zbarvením listů v podzimním období. V Evropě se tento druh pěstuje již od první poloviny 18. století a můžete jej potkat nejen v parcích, ale také v lesích, kam byl záměrně vysazen. Věk našeho dubu byl odhadován na 140 let, byl tedy vysazen za arcibiskupa Bedřicha z Fürstenbergu (1853–1892). Prosychající koruna naklánějící se ve velké výšce nad pěším chodníkem již představovala nebezpečí pro návštěvníky.

Proces kácení opět začal naříznutím kapsy ve směru plánovaného pádu kmene. Následovat muselo postupné vyřezávání jednotlivých klínů dřeva přerušované naléváním dalšího a dalšího benzínu do pily a broušením ztupených zubů. Cca po 40 minutách kmen, již bez předem odstraněné koruny, padl k zemi. Na částečně trouchnivějícím pařezu bylo napočítáno cca 130 letokruhů.

Upozorníme ještě na jednu raritu. Na rybníku či strouze u Pavího dvora můžete pozorovat mláďata černých labutí. Ano čtete dobře, mláďata! Narodila se až v říjnu loňského roku a bez pomoci člověka by zahynula. Díky péči ošetřovatele, pana Papeže, se mají čile k světu a mráz jim příliš nevadí.

       

Zvětšené fotografie si můžete stáhnout ZDE