14. 2. - 18. 2. 2011 - kácení platanu

 

14. 2. - 18. 2. 2011 - Teplé počasí nás trápí i nadále, ale práce již nelze odkládat. V tomto týdnu došlo k poražení několika zbylých stromů a intenzivně se pracuje na úklidu zahrady. Po dohodě s vlastníkem se větší kmeny odvážejí z Podzámecké zahrady do prostoru sportoviště u Maxova dvora. Drobnější větve určené ke štěpkování se shromáždí v zadní části zahrady za Dlouhým rybníkem a jednorázově se zpracují. Odklízení dřeva bude pokračovat také o víkendu. Na konci týdne by měla být polovina všech kmenů již odvezena. V zahradě můžete vidět při práci vyvážečku dřeva, poměrně drobný stroj v nakládacím ramenem, který běžně používají lesníci.

Zatím co, zahradníci na teplé počasí žehrají,  ve výběhu u Pavího dvora již nastalo mezi drůbeží období namlouvání a je zde opravdu živo.

Na fotografiích je dokumentován postup kácení kmene mohutného platanu u Divokého rybníka. Vzhledem k tomu, že kmen byl již ve vnitřní části zcela rozložen dřevokaznou houbou, stačilo vyříznout kapsu ve směru plánovaného pádu kmene odříznout zbytky zdravého obvodového dřeva a kmen se poroučel k zemi. Byl rozřezán na menší díly a odvezen. I přesto, že jádro kmene bylo narušeno houbovou chorobou, stále ještě vynikala krásná růžová barva dřeva.

       

Zvětšené fotografie si můžete prohlédnout ZDE