V Kroměříži

 "Zahrada je hra" – edukační program v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Ve dnech 3. – 7. června 2013 se v kroměřížské Podzámecké zahradě uskutečnil program Zahrada je hra určený dětem z mateřských škol.

Ty při něm zapojily všechny své smysly: pozorovaly krásy zahrady, čichaly k bylinkám a dokonce je i ochutnávaly, podle hmatu poznávaly přírodniny a poslouchaly zvuky v zahradě. Dozvěděly se, jaký je rozdíl mezi okrasnou a užitkovou zahradou a změřily si šířku kmene mohutných platanů. Dozvěděly se, co potřebují rostliny k životu a samy si pak mohly zasadit kytičku. Ve vědomostně i dovednostně náročnější podobě absolvovali program také žáci z prvního stupně ZŠ.

Děti zahradou prováděly studentky Střední pedagogické školy v Kroměříži, které si tak mohly vyzkoušet svoje pedagogické dovednosti a nadto si osvojit mnoho poznatků z oboru zahradního umění. Vždyť jak jinak se člověk lépe učí, než když se sám snaží předávat vědomosti jiným! Zpětnou vazbu studentkám poskytovali pracovníci Národního centra zahradní kultury v Kroměříži.

Ačkoliv byl průběh programu narušen nepřízní počasí, přeci program absolvovalo přes dvě stě dětí. Velký zájem ze strany mateřských škol a kladné ohlasy na program jsou motivací k tomu, aby trvale zůstal v nabídce edukačních aktivit v kroměřížských historických zahradách.

Hodnocení programu

MŠ Pornice 

MŠ Zlobice

Všechny fotografie z programu "Zahrada je hra" si můžete prohlédnout ve fotogaleri ZDE