Zahradní domalovánky

Národní památkový ústav v Kroměříži vydal u příležitosti Víkendu otevřených zahrad (8. - 9. června 2013) drobnou publikaci s názvem Kroměřížské zahradní domalovánky, které jsou určeny nejmladší generaci návštěvníků kroměřížských zahrad. Ve spolupráci s rodiči jim umožní objevit taje zahradního umění.

Koncept  klasických „omalovánek“ je zde rozšířen o krátké texty vyprávějící příběh kroměřížských zahrad a o řadu nedokončených ilustrací, které jsou určeny k tvůrčímu dopracování dětmi. Jsou zde také uvedeny otázky, jejichž zodpovězení často vyžaduje spolupráci dětí s rodiči a jejich intenzivní komunikaci.

Domalovánky jsou koncipovány jako jednoduchý průvodce po kroměřížských zahradách, který si může rodina společně číst a vyplnit i doma po návštěvě zahrad. Domalovánky představí zahrady a zámek jako nedělitelný celek, věnují se jak Podzámecké, tak Květné zahradě. Na vzniku koncepce a textů se podíleli pracovníci referátu Národního centra zahradní kultury NPÚ, kteří se zabývají edukací a zahradním uměním.

Domalovánky zdobí kolekce ilustrací výtvarnice Gabriely Čechové, které jednoduchou formou dokumentují kouzlo kroměřížských zahrad. Tento způsob zjednodušení reality má rozhodující podíl na zpřístupnění informací o historických zahradách dětem. 

Publikace je k zakoupení v návštěvnickém centu Arcibiskupského zámku v Kroměříži a v pokladně Květné zahrady.