V Buchlovicích

"Zahrada je hra" – edukační program v zámeckém parku v Buchlovicích

Ve čtvrtek 24. května 2012 proběhl pro děti z mateřských škol okresu Uherské Hradiště v zámeckém parku v Buchlovicích edukační program „Zahrada je hra“. Cílem bylo zábavnou formou seznámit děti s významem pojmů – zahradní kultura, zahradní umění a naučit děti vnímat půvab i umělecké hodnoty, které tato zahrada představuje.

Čtvrteční akce v zámeckém parku v Buchlovicích se zúčastnilo 64 dětí ze tří mateřských škol: Mateřská škola Východ, Uherské Hradiště; Mateřská škola Komenského, Staré Město; Mateřská škola Rastislavova, Staré Město. Děti byly rozděleny do skupinek po 10 – 12 a spolu se svým průvodcem – zahradníkem prošly pěti zastaveními v zahradě. Na každém zastavení plnily jednoduché úkoly, např. rozdělovaly, co patří do okrasné zahrady a co do užitkové zahrady, poznávaly na obrázcích a fotografiích roční období v zahradě a dozvěděly se, co všechno potřebují stromy, keře a kytky k tomu, aby rostly. Na jednom zastavení poznávaly zvuky, které mohou v zahradě slyšet a na posledním zastavení – ve skleníku, si každé dítě zasadilo svou kytičku.

Díky nejen krásnému počasí, ale i skvělým zahradníkům – průvodcům a kastelánce buchlovického zámku, se celá akce vydařila k naprosté spokojenosti dětí, paní učitelek i organizátorů akce. Cílem čtvrtečního programu bylo odzkoušet nový koncept a následně program upravit dle připomínek paní učitelek z mateřských škol a průvodců. Po potřebném doladění se program pro děti z mateřských škol „Zahrada je hra“ stane součástí nabídky edukačních aktivit Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži.

  

Všechny fotografie z programu "Zahrada je hra" si můžete prohlédnout ve fotogaleri ZDE