Střemcha

Nejen exotické stromy jsou krásné

Křehká krása magnolií pomalu mizí v paprscích slunce. Zahrada se mezitím oděla do bílého závoje. Tuto nevšední podívanou má na svědomí keř, se kterým se můžete setkat běžně v naší přírodě. Řeč je o střemše obecné (Prunus padus syn. Padus avium). Tento větší keř nebo menší stromek velmi brzy raší a  bývá obalen záplavou drobných bílých kvítků sestavených v hroznech. Z květů se později vyvíjí drobné kulaté plody červené barvy, ty už nejsou tak nápadné. Listy, velmi podobné listu třešní, se na podzim vybarvují žlutě, někdy s červeným nádechem. V přírodě střemchy upřednostňují vlhčí, spíše přistíněná místa, ale dobře snáší i přímé slunce, jak dokazuje jedinec rostoucí na louce před Čínským pavilonem.

Svým netradičním jasně žlutým zbarvením rašících listů na sebe poutá pozornost také javor jasanolistý Acer negundo ´Auratum´. Jeho květy se již proměnily v drobné plody. 

Jarní efemeroidy pod korunami stromů již pomalu odkvétají, zato na loukách se vedle pampelišek a sedmikrásek tyčí květenství modrých kvítků zběhovce plazivého (Ajuga reptans).

             

      

       

 Do fotogalerie se dostanete kliknutím ZDE