Lyrovník

V Podzámecké i Květné zahradě přichází na přelomu května a června čas květu lyrovníků tulipánokvětých (Liriodendron tulipifera). Jak již jeho název napovídá, není to jen tak ledajaký strom. Rod lyrovník v sobě zahrnuje dva druhy: asijský druh – lyrovník čínský lze najít pouze v některých arboretech, kde se pěstuje jako rarita, zato lyrovník tulipánokvětý je ozdobou jak historických zahrad, tak veřejných prostranství již od konce 17. století. Jeho původní vlastí je Severní Amerika, kde vyhledává světlá místa na březích řek a potoků. Ve vlhké a živinami bohaté půdě dorůstá až úctyhodných 40 metrů výšky. Jeho dřevo se v Americe s oblibou využívá k výrobě nábytku, ale i papíru, zápalek či při stavbě lodí. Evropanům učaroval především díky svým květům široce zvonkovitého tvaru v kontrastní barevné kombinaci oranžové a žlutozelené. Připomínal jim květ tulipánu a tulipán se objevuje v názvu tohoto stromu v mnoha jazycích (Tulpenbaum, Tulip tree, tulipier, tulíperos, tulipanowiec atd.). Český název lyrovník upozorňuje také na zajímavé listy tohoto stromu, které svým tvarem připomínají hudební nástroj oblíbený v antice – lyru. Na podzim se listy vybarví do zářivě žluté barvy. Strom kvete poměrně krátkou dobu nejčastěji v červnu, ale po opadu okvětních plátků zůstává až do zimy na stromě výrazné souplodí šišticovitého tvaru.

V literatuře se můžeme také setkat s českým názvem liliovník, který vznikl prostým překladem vědeckého označení Liliodendron. S liliemi nemá tento strom příliš společného a jméno lyrovník tulipánokvětý lze považovat za mnohem výstižnější.
V Podzámecké zahradě roste hned několik mohutných lyrovníků, jejichž stáří lze odhadnou na cca 170 let. Nejznámější je solitérně stojící strom u Chotkova rybníka. Ten je pro svoji mimořádnou malebnost koruny a majestátní rozměry (obvod kmene přes 4 m a výška 38 m) zapsán mezi Památné stromy. Obdobně hodnotný strom lze obdivovat také v Květné zahradě mezi květinovými záhony před Kolonádou.


       

Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii ZDE