Grand Prix Architektů 2013

 

Zahradnické zázemí v Podzámecké zahradě získalo čestné uznání ve významné architektonické soutěži

 První etapa realizace projektu Národní centrum zahradní kultury financovaného z fondů EU byla zaměřena na vybudování nových skladovacích a provozních objektů v Podzámecké zahradě. Novostavba zahradnického zázemí projektovaná architektonickou kanceláří D.R.N.H. a realizovaná firmou Subterra a.s. získala čestné uznání v kategorii novostavba v rámci soutěžní přehlídky soudobé české architektury Grand Prix Architektů 2013 - Národní cena za architekturu.

Na počátku roku vyhlásila Obec architektů jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky soudobé české architektury Grand Prix Architektů 2013 - Národní cena za architekturu. Záštitu nad touto akcí převzala řada státních institucí jako Senát a Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, ministerstva kultury, životního prostředí a průmyslu a obchodu i primátor hl. m. Prahy. Do soutěže bylo možné přihlásit stavby jejichž realizace byla na území České republiky dokončena po 1. lednu 2012 a to v sedmi kategoriích.

Do tohoto prestižního klání vstoupila také novostavba zahradnického zázemí vybudovaná v Podzámecké zahradě v Kroměříži. Autorsky jsou pod touto realizací podepsáni architekti Antonín Novák, Petr Valenta, Eduard Štěrbák z brněnského ateliéru D.R.N.H. Ze sedmnácti přihlášených novostaveb získalo cenu Divadlo Na Orlí v Brně a jedno ze tří čestných uznání bylo uděleno právě areálu zahradnického zázemí v Podzámecké zahradě.

Mezinárodní porota ve složení Jaume Freixa (Španělsko), Zoltan Tima (Maďarsko), Jerzy Grochulski (Polsko), Števo Polakovič (Slovensko), Adam Gebrian (Česká republika) ocenila především práci s detaily, která dokládá, „že i hospodářské a servisní budovy mohou mít vysoký standard provedení (časopis Architekt 02/2013).

Můžeme jen doufat, že kvality nového areálu ocení nejen profesionální architekti, ale i běžní návštěvnici kroměřížských zahrad a stane se na řadu následujících let funkčním zázemím pro kvalitní údržbu Podzámecké zahrady.

Podrobnější popis areálu a fotodokumentace je uveřejněna ZDE.  

 Článek k danému tématu ZDE