Výstavy kamélií

 

"Kamélie v Rotundě" 2014

Tento ročník výstavy kamélii v sobě snoubil půvab kvetoucích rostlin a kouzlo unikátní raně barokní výzdoby zahradního pavilonu - Rotundy. Fresky, sochy, jeskyně, mozaiky již tři staletí vyprávějí návštěvníkům své příběhy. V březnu k nim přibyl další příběh vonící exotikou, dalekými kraji, příběh o touze lidí objevovat.

Prostor čtveřice jeskyní ovládly za pomoci moderní techniky čtyři živly. V kamínkových místnostechbylo možné nalézt příjemná zákoutí zvoucí k odpočinku. Expozici doplnily výrobky umělecké litiny i repliky částí výzdoby Rotundy, kterých bylo možné se bez obavy dotýkat. Zájemci si mohli samozřejmě odnést domů i kvetoucí kamélii v květináči či jinou květinu pro oživení předjarního času.

Výstava byla otevřena od 28. února do 30. března 2014 denně v době od 10-14 hodin.

Připraveny byly také komentované prohlídky výstavy, které proběhly o víkendech 8. - 9. března a 29. - 30. března vždy od 11:00 a 14:00.

12. března absolvovala interaktivní komentovanou prohlídku výstavy také skupina nevidomých a slabozrakých spoluobčanů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Pracovníci Národního památkového ústavu pro ně připravili speciální program, který v sobě spojil možnosti vnímání památky všemi smysly. Více ZDE


 

"Kamélie a proměny zahrady" 2013

Také v roce 2013 se milovníkům květin naskytla možnost obdivovat kvetoucí kamélie ve Studeném skleník Květné zahrady v Kroměříži. 22. února až 1. dubna 2013, denně od 10 do 16 hodin byla přístupná výstava s názvem Kamélie a proměny zahrady“.

Vystavené rostliny byly tentokrát doplněny informacemi o aktuálním stavu projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži (NCZK) v jehož rámci dochází mimo jiné k obnově podstatné části Květné zahrady. Bylo možné si prohlédnout archeologické nálezy, historická vyobrazení zahrady, vize soudobých architektů i reálnou tvář zahrady, která se postupně proměňuje. V rámci výstavy bylo možné zakoupit mladé kvetoucí rostliny kamélií i dalších květin a suvenýry. Fotografie z přípravy výstavy, jejího zahájení a komentovaných prohlídek ZDE.

 Zvláštní poděkování patří pracovníkům Muzea Kroměřížska, které zapůjčilo na výstavu část prezentovaných archeologických nálezů.

 

V rámci výstavy byly pořádány také komentované prohlídky skleníku. První série komentovaných prohlídek výstavy se uskutečnila 9. a 10. března, druhá pak 23. a 24. března. Okolo 250  zájemců o zajímavosti z kulturních dějin kamélií a dalších rostlin pěstovaných ve skleníku provázela specialistka na památky zahradního umění Národního památkového ústavu Ing. Lenka Křesadlová Ph.D. Odkud pocházejí kamélie? Jak se dostaly do Evropy? Voní? Co potřebují ke svému růstu? Odpovědi na řadu dalších otázek a aktuální informace o právě realizovaném projektu Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži bylo možné získat v příjemném prostředí Velkého skleníku. Zatím co za jeho okny se zima s jarem potýkají o definitivní vládu nad přírodou, uvnitř návštěvníky uvítala pestrá paleta květů nejen kamélií, ale také jasmínu, orchidejí, rozmarýnu či vavřínu.

 

„Kamélie v kouzlu třicátých let 2012“

Ve středu  29. února 2012 v 15.30 hodin proběhla ve Studeném skleníku  Květné zahrady v Kroměříži vernisáž výstavy „Kamélie v kouzlu třicátých let“. Součástí výstavy je také prezentace fotografií historických interiérů hradů a zámků Veroniky Skálové.

Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout ve Studeném skleníku desítky vzácných, více než 100letých rostlin kamélií, které  v tomto období bohatě nakvétají. Tyto rostliny může návštěvník vnímat z bezprostřední blízkosti a doslova se jich dotknout při procházce po promenádní lávce. Na výstavní trase mohou návštěvníci obdivovat fotografie historických interiérů hradů a zámků od Veroniky Skálové. Pro co nejlepší vystihnutí tehdejší atmosféry je expozice obohacena o dobové doplňky z 30. let a poslech dobové hudby.

 

 Více fotografií zde

 

"Kamélie a kouzlo starých soch 2011" 

 V pátek 4. března 2011 byla v Květné zahradě v Kroměříži slavnostně zahájena výstava "Kamélie a kouzlo starých soch". 
 Návštěvníci výstavy měli možnost zhlédnou ve Studeném skleníku kvetoucí kamélie zakomponované mezi fragmenty uměleckých děl. Mezi nimi i významnou sochu boha Neptuna, původní součást Holandské zahrady.

.Úvodní slovo přednesl pan kastelán kroměřížského zámku Ing. Martin Krčma.

 

Poté se slova ujala Ing. Lenka Křesadlová, PhD., specialistka na historickou zeleň, která návštěvníky seznámila s historií kamélií v Květné zahradě.

 

Hudební doprovod zajistila Základní umělecká škola Kroměříž, Janská.

 

     

Více fotografií z vernisáže si můžete prohlédnout ZDE