Kamélie v zahradě

     

Květná zahrada v Kroměříži je okrasnou zahradou formálního typu založenou v druhé polovině 17. století. Již od doby jejího vzniku se v jejím areálu nacházely stavby sloužící k pěstování případně zimování teplomilných rostlin v nádobách.

Za nejvýznamnější lze považovat do dnešních dnů nedochovanou velkou oranžérii s rozebíratelnou dřevěnou konstrukcí ze 17. století. V polovině 19. století byl postaven Velký a Palmový skleník. Spolu s nimi stálo v zahradě ještě množství dalších pěstitelských staveb sloužící především k pěstování citrusů, fíkovníků a ananasů.

Palmový skleník  je poměrně drobnou stavbou s částečně prosklenou střechou a velkými okny (délka je 35 m, šířka 8 m a výška 10 m) a původně zde byla prezentována sbírka palem a chladnomilných orchideí. Tzv. Velký nebo také Studený skleník se svou délkou 80m a šířkou 15m slouží k zimování rostlin pěstovaných v nádobách, které se v letních měsících umisťují do zahrady. V letních měsících se v jeho interiéru již od 19. století konají četné kulturní a společenské akce.

Velmi cennou součástí sbírky pěstovaných rostlin ve Velkém skleníku je také kolekce kamélií čítající 40 ks vzrostlých exemplářů stromovitého vzrůstu a cca stejný počet menších srostlin v několika odrůdách. Patří mezi nejstarší kamélie pěstované na území naší republiky. První zmínky o pěstování kamélií v Kroměříži se v pramenech objevují od druhé poloviny 19. století a ve 20. století patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Vykvétají v zimních a časně jarních měsících. Návštěvníci si jejich květy mohou prohlédnout na pravidelně konané výstavě v průběhu měsíce března.

Kamélie ze sbírky Květné zahrady a zámecké zahrady v Buchlovicích byly prezentovány také v zámečku Zuschendorf (Pirna) nedaleko Drážďan  kde ve dnech 19. 03. - 27. 03.2011 proběhla I. Česko - Saská výstava květů kamélií. Více ZDE

    

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE

Výstavy kamélií

Z kulturní historie kamélií