Čas růží
Pěstování růží v Podzámecké zahradě má velmi dlouhou tradici. Prakticky první známá písemná zmínka o zahradě se týká růží. Roku 1566 žádal tehdejší biskup Vilém Prusinovský z Víckova (1565-1572) Wolfganga z Liechtensteinu, aby mu ze své zahrady v Lednici zaslal mladé růže, nejlépe červené a bílé barvy: „Zde u Kroměříže sobě zahradu novú dělati dáme, do kteréž nemálo ruoží k sázení potřebujeme. I nemohouce ji zde okolo nás nikdež tak mnoho, jak ji potřebujeme objednati, vyrozuměli sme, kterak byste vy ji nemálo u Lednice míti měli. Protož vás za to žádáme, že nám k takové potřebě tej ruože mladistvé, kteráž by se k sázení hodila, což nejvíce bejti muože, dáti poručíte.“ Růže se uplatnily pravděpodobně také v kompozici barokní zahrady založené u zámku v 17. století. Nemáme o tom konkrétní zprávy, ale jejich pěstování ve stejném období je písemně doloženo v Květné zahradě.
Přelom 18. a 19. století přináší do zahrad osvícenské názory a postupný odklon od pravidelně utvářených zahrad k zahradám napodobujícím přírodní scenérie. Přechodem mezi těmito přístupy byla sentimentální zahrada, kterou nechal u zámku založit první olomoucký arcibiskup Antonín Theodor Colloredo-Waldsee(1777-1811). V této zahradě se kromě řady dalších staveb nacházel také chrámek přátelství umístěný na ostrově osázeném růžemi.
V roce 1834 přichází do Kroměříže, na přání arcibiskupa Ferdinanda Maria Chotka (1832-1836) architekt Anton Arche. Ten přetváří původní zahradu i okolní pastviny v nový krajinářský park velkorysého měřítka. Růže v jeho kompozici získávají velmi významné místo. Stromkové růže pravděpodobně ze skupiny odrůd od Rosa x centifolia L. (růže stolistá) lemovaly část pěších chodníků, keřové růže byly vysazeny u paty vlajkového stožáru v zadní části zahrady v četných záhonech a tzv. růžových koších. Růžemi bývaly porostlé také břehy mlýnské strouhy u Stříbrného mostu.
Po polovině 19. století přibylo do zahrady růžové loubí se sochou bohyně Flory a treláž ke Stříbrnému mostu. Dobové fotografie zachytily skupiny stromkových růží u Zahradníkova domu i v terasovité zahrádce pod Colloredovou kolonádou. V seznamu rostlin pěstovaných v podzámecké zahradě z roku 1883 můžeme najít druhy Rosa x alba L., Rosa x centifolia L., Rosa x damascena Miller, Rosa x centifolia L. ´Muscosa´ a další jejich odrůdy. Také zde bylo možné obdivovat čajové růže či noisetky. Na přelomu let 1913 a 1914 bylo v zahradě přistoupeno k výsadbě nejen rozsáhlého sortimentu jehličnanů, ale také kolekce sadových růží. První i druhá světová válka se na stavu zahrady velmi negativně projevila. Zhoršením údržby byly postiženy nejvíce právě rostliny potřebující pravidelnou péči, mezi něž růže bezpochyby patří.
Ani dnes nepřijdou milovníci růží v Podzámecké zahradě zkrátka. Nejvíce jich rozkvétá v bezprostřední blízkosti zámku. Jedná se především o mnohokvěté růže několika odrůd, které díky opakovanému kvetení budou zahradu krášlit až do pozdního podzimu. Můžeme je najít především v zahrádce pod Colloredovou kolonádou u domu zahradníka či v lemu Fontány Amorků. Zde rozkvétá jedna z nejznámějších odrůda ze skupiny Floribunda grandiflora “The Queen Elizabeth Rose” kterou v roce 1954 v Kalifornii vyšlechtil pan D. W. E. Lammerts z čajohybridy “Charlotte Armstrong” a floribundy “Floradora”. Pro svůj zdraví silný růst a dobrou odolnost k chorobám je mezi pěstiteli stále oblíbená. Kdo by odolal jejím intenzivně růžovým poupatům?
Další zajímavou odrůdu můžeme najít mezi popínavkami, jak v růžovém loubí, tak na treláži u stříbrného mostu kraluje “New Dawn” (Nový den) dalšího amerického šlechtitele Henryho A. Dreera. Ten si všiml zajímavého zmutovaného výhonu u odrůdy “Dr. W. van Fleet”, který na rozdíl od ostatních dosud známých popínavek opakoval své kvetení během léta. Odebral očka a v roce 1930 byla uvedena na trh první remontující popínavá růže. “Nový den“ drží ještě jeden primát, jedná se o první růži, která získala ochranu amerického patentového úřadu. Ač už je to věkem babička, má stále mnoho obdivovatelů, kteří oceňují jemně růžovou barvu i příjemnou vůni jejích květů.
Fotografie si můžete prohlédnout ZDE
Copyright © 2010 NPU
Tvorba stránek MACHIN.cz,
Webhosting HOSTSERVIS.cz