Holandská, Pomerančová a Edukační zahrada
Část Květné zahrady, která je dnes běžně nazývána "Holandskou zahradou", se v minulosti skládala z několika samostatných zahradních prostor., které sloužily k pěstování a prezentaci tehdy vzácných a oblíbených rostlin. Patřily k nim především citrusy a další teplomilné rostliny kterým byla určena tzv. Pomerančová zahrada v severní části plochy. Na ni navazovala vlastní Holandská zahrada, ve které byly na obdélných záhonech pěstovány velmi oblíbené cibuloviny. V době založení Květné zahrady v druhé polovině 17. století měly Pomerančová a Holandská zahrada přibližně poloviční šířku než dnes (cca 22 m). Svou původní podobu ztrácí tyto intimní zahrady pravděpodobně již na počátku 18. století, kdy je celý prostor výrazně rozšířen a obohacen stavbou nové zděné oranžérie. V dalších stoletích pak sloužila tato plocha především k pěstování ovocných stromů.
Holandská zahrada
Sbírání a pěstování cibulovin se stalo v v 16. a 17. století prestižní záležitostí vyšších vrstev společnosti. Vzácné květiny se vysazovaly do speciální formy záhonů nazývaných parterres de piéces coupées – jednalo se o úzké záhonky skládané do geometrických vzorů většinou na čtvercovém půdoryse. Toto uspořádání umožňovalo sledovat drahocenné květiny zblízka. Stejný typ uspořádání záhonů je možné nalézt také na rytině kroměřížské Holandské zahrady z roku 1691. Dobový popis uvádí: "Následuje Holandská zahrada, kde je mnoho záhonků nízkými deskami ohrazených, do nichž se nic jiného nenasazuje než tulipány a jiné krásné mnohobarevné květiny nad nimi špalíry, kde je vinná réva. Také je na každé boční straně u vchodu lavička, na nichž je postaveno všelijakých vzácných květinových trsů. Uprostřed je podlouhlá kamenná vodní nádrž a na ní Neptun ze džbánu vylévá vodu. Tato nádrž je kol dokola osázena květinami a pomerančovníky.“ (Vischer 1690). Tomu odpovídají i údaje z roku 1694, kdy se dle dochovaného seznamu rostlin v zahradě nacházelo 46 záhonů tulipánů, 14 záhonů hyacintů a 19 záhonů narcisů – mezi nimi 20 řebčíků královských.
Do Holadské zahrady se opět vrátila Neptunova fontána
Na jaře roku 2014 vykvetly v Holandské zahradě po více jak 300 letech opět cibuloviny
Pomerančová zahrada
V této zahrádce byly vysazeny tři řady stromků citrusů přímo ve volné půdě. Aby tyto ceněné rostliny přečkali naše tuhé zimy, bylo nutné postavit oranžérii. Její konstrukce se zde však nacházela pouze v zimě. Na jaře byla vždy rozebrána, aby měly rostliny dost slunce, a po svém „znovupostavení“ v podzimních měsících poskytovala citrusům ochranu před zimními mrazy. Byla popisována takto: ,"Na konci zahrady je otevřená oranžérie, která bývá v zimě překlenutá a vytápěna šesti pecemi. Ukládají se zde v zimě všechny nádoby, kde pomerančové stromy bývají sázeny, v létě pak bývají sem a tam do zahrady přemísťovány pro potěchu, pohled a vůni. Jsou v tomto domě tři řady těchto stromů vsazeny do země, zůstávajíce tak stále zde. Je zde i špalír z jasmínu, obdivem pak naplňuje znalce zahradnictví, že mohl býti do takové výše zde vypěstován a vysázen." (Vischer 1690)
Cílem projektu NCZK je obnova Pomerančové a Holandské zahrady v podobě zachované na rytinách ze 17. století. Zatím co Holandské zahradě bude vrácena jak původní velikost, tak květinové záhony a fontána se sochou Neptuna, u Pomerančové zahrady není znám původní vzhled rozebíratelné konstrukce oranžérie, a proto zde budou rostliny citrusů pěstované v nádobách umisťovány pouze v letních měsících a na zimu budou přestěhovány do skleníků.
V části, o kterou byl prostor zvětšen v 18. století, dojde k založení zcela nové zahradní kompozice. V této tzv. Edukační zahradě bude prezentováno množství soudobých i historických zahradně-architektonických prvků, sortimenty rostlin a způsoby jejich použití.
Představa architektů o novém vzhledu této části Květné zahrady a stav plochy v roce 2012
březen 2014 květen 2014 - zahradnické práce jsou v plném proudu
říjen 2013 - plocha zahrady je připravována na realizaci zahradnických prací
Příprava záhonů na výsadbu cibulovin Základ pro fontánu se sochou vodního boha
Copyright © 2010 NPU
Tvorba stránek MACHIN.cz,
Webhosting HOSTSERVIS.cz